• İletişim
    (282) 673 2757

  • Gsm
    0532 600 37 51

Opel’den Göz Takip Teknolojisi

  • Üçüncü nesil sürüşe duyarlı ön farlar geliştirme aşamasında
  • Göz hareketleri, ön farların aydınlatma yönünü ve ışık huzmesini kontrol ediyor
  • Opel’in güvenli aydınlatma sistemi AFL+, Astra’dan Insignia’ya tüm sınıflarda sunulabiliyor
  • LED matrix aydınlatma ile başka sürücülerin gözlerini kamaştırmadan uzun farlarda sürüş keyfi
Opel Haberler – Değişen ortamlara göre aydınlatmanın geleceği: Opel mühendisleri daha şimdiden, sürücülerin ön farları gözleriyle kontrol edebileceği göz takip teknolojisi üzerinde çalışıyor

Rüsselsheim. Sürücünün baktığı yeri aydınlatan otomobil farları… Birleşmiş Milletler Aydınlatma Yılı‘na göre bilimkurgu gibi gelse de gerçeklikten o kadar da uzak değiliz. Opel mühendisleri, yarının teknolojisini bugünden geliştirmek için çalışıyor. Göz takip teknolojisi sayesinde Opel, değişen ortamlara göre aydınlatmayı tanıtarak aydınlatma teknolojisinde öncü rolünü tekrar üstleniyor. Son derece yaygın bir şekilde bilinen, 10’a kadar farklı otomatik aydınlatma moduna sahip ve birçok ödül kazanmış AFL+ bi-xenon ile ilk kez Yeni Astra’da üretime girecek LED matrix aydınlatmadan sonra üçüncü nesil sürüşe duyarlı otomobil farları sunulacak.

Opel Haberler – Her koşula uyum sağlıyor: Opel Mokka’nın AFL+ xenon farları, değişen bir dizi sürüş, yol ve hava koşullarına otomatik olarak uyum sağlıyor

Opel Aydınlatma Teknolojisi Direktörü Ingolf Schneider, Opel Uluslararası Teknoloji Geliştirme Merkezi ve Darmstadt Teknik Üniversitesi arasındaki işbirliğini açıklayarak şöyle diyor: “Sürücünün baktığı yeri doğru bir şekilde aydınlatabilme teknolojisi üzerinde 2 senedir çalışıyoruz. Bu teknolojinin faydalarını öğrendikçe gerçekleştirebilmek için daha yoğun çalışıyoruz.”

 

5-10 kamera gerektiren yüksek performanslı göz takip sistemlerinin aksine başlangıç olarak standart bir bilgisayar kamerası kullanıldı. Sürücünün kafasına odaklı kamera, burun, gözler gibi belirgin noktaları inceleyerek hareketi ve bu sayede sürücünün görüş açısını tespit etmeye çalıştı.

 

Sistem bu toplanan bilgiyi, aracın farlarına ait projektörleri hızlı bir şekilde ayarlayan elektronik kontrollü kumanda düzeneğine iletti. Bu teknik, göz takibiyle far kontrolüne çok yaklaşmış olsa da verinin hesaplanıp işlenebilmesi çok vakit alıyordu ve kameranın kayıt hızı, değişen trafik koşullarının hızına yetişemiyordu.

 

Hızlı tepkiler ve akıllı gecikme

Opel Haberler – Işık hızında tepki: Opel’in göz takip sistemindeki kamera, farları anlık kontrol edebilmek için sürücünün gözünü saniyede en az 50 kez tarıyor

Kameranın çalışma parametrelerine ve göz takip algoritmasının adaptasyonuna ait geliştirmeler dönüm noktasını beraberinde getirdi. Kamera, periferik kızılötesi sensörler ve merkezi fotodiyotlar ile donatıldı. Bu sayede sürücünün gözleri, karanlık ortamlarda bile saniyeden en az 50 kere taranıyor. Daha hızlı veri işleme ve aktarımı sayesinde farlar hem dikey hem de yatay olarak anlık tepki verebiliyor.

Opel Haberler – Gündüz gibi aydınlık: Opel’in LED matrix aydınlatma sistemi, sürücülerin gözünü kamaştırmadan uzun farda sürüş yapılmasını sağlıyor

Sadece tek bir sorun kaldı. Pratikte, bir sürücünün gözleri son derece doğal ve bilinçsiz bir şekilde bir odak noktasından başka bir odak noktasına sıçrama yapıyor. Eğer farlar bu hareketi hassasiyet ile takip etseydi yol aydınlatması bir noktadan diğer bir noktaya rahatsız edici bir şekilde değişirdi. Schneider, bu sorunla ilgili şunları söyledi: “Bu sorunun üstesinden gelebilmek için gelişmiş bir gecikme algoritması oluşturduk. Bu sayede uygun bir şekilde geçiş yapan bir aydınlatma sağladık. Bu göz takip teknolojisinin bir diğer önemli faydası ise sürücüye özel bir ayarlamaya gerek duymaması. Direksiyonun başında kim olursa olsun sistem, kusursuz olarak çalışıyor.”

 

Sürücünün dikkati geçici olarak dağılmış olsa bile, yani kısa süreli bir şekilde yola bakmıyor olsa dahi, farlar yolu aydınlatmaya devam ediyor; çünkü kısa huzmeler yeterli aydınlatma sağlaması için programlandı.

Modern güvenli aydınlatma hali hazırda yaygın olarak sunulmakta: Opel AFL+ teknolojisi

Opel Haberler – Güvenlik: Opel Insignia’nın AFL+ sistemi, sürüş, yol ve hava koşullarına göre değişen ışık dağılımını sağlıyor

Opel, gelecek için göz takip teknolojisi kullanan aydınlatma sistemini geliştiriyor olsa bile günümüzde ideal gece görüşü ve en yüksek sürüş güvenliğini sağlayan gelişmiş teknolojileri zaten sunuyor. Mokka’dan Cascada’ya, Zafira Tourer’dan Astra ve Insignia ailesine Opel, mevcut modellerine aydınlatma teknolojisinde bir Devrim olan AFL+’yi sunuyor. Bu sayede Opel, premium teknolojileri herkesin erişimine sunmakta olan şirket politikasını bir kez daha gerçekleştiriyor. Opel Eye ön kamerasıyla birlikte, 10’a varan farklı otomatik aydınlatma modu bulunan xenon sistemini kullanarak farklı sürüş koşullarına otomatik olarak adapte oluyor. Farklı yol ve hava koşulları için değişken ışık dağılımı, yaya bölgeleri, şehir sürüşü, otoban, şehir dışı yollar ve kötü havaya göre otomatik olarak sağlanıyor. AFL+ aynı zamanda dinamik viraj aydınlatması ve enerji tasarrufu sağlayan LED gündüz farlarını bünyesinde barındırıyor. Işığın parlaklığı ve yönü direksiyon açısına ve araç hızına bağlı olarak ayarlanıyor. Ek olarak uzun far asistanı, ön cam ile dikiz aynası arasında bulunan Opel Eye ön kamerası ile karşıdan gelen ya da önde seyreden bir araç gördüğünde farları uzun huzmeden kısa huzmeye otomatik olarak geçiriyor. Görüş Paketi ile birlikte Otomatik Yanan Farlar tünel algılama özelliğiyle sunuluyor. Bu denli kapsamlı otomatik aydınlatma işlevleri ile AFL+ sadece sürücünün görüş kabiliyetini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sürüş stresinin ve gece yapılan sürüşlerin yoruculuğunun azaltılmasına yardımcı oluyor.

Gündüz gibi aydınlık: LED matrix aydınlatma sistemi

Opel Haberler – Göz kamaştırmayacak: Opel’in LED matrix aydınlatma sistemi, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmamak için bireysel olarak LED’leri devre dışı bırakabiliyor. Yolun kalanı parlak bir şekilde aydınlatılmaya devam ediyor

Başarısı kanıtlanmış AFL+ sistemi ve geliştirme aşamasında olan göz takip teknolojili aydınlatma sistemine paralel olarak Opel Uluslararası Teknoloji Geliştirme Merkezi’ndeki mühendisler, Opel’in gelecek modellerindeki yeni nesil aydınlatma sisteminin son test aşamalarını tamamlıyorlar. LED matrix aydınlatma, sürekli uzun huzmede, değişen trafik koşullarına sürekli uyum sağlayan ve diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmayan bir sürüş sunuyor. Bu şekilde, LED matrix aydınlatma, Opel Eye ön kamera ile birlikte işliyor ama kesinlik ve uyumlu kapasitesi ile bir adım öteye geçiyor. Önde seyreden veya karşıdan gelen bir ışık kaynağı tespit edildiğinde ilgili bölgedeki LED’ler bireysel olarak devre dışı bırakılırken yolun kalanı parlak bir şekilde aydınlatılmaya devam ediliyor. Opel’in geliştirdiği bu aydınlatma sistemi, diğer sürücüleri rahatsız etmeden gece sürüşlerini gündüz sürüşleri kadar rahat kılıyor. LED matrix aydınlatma, Türkiye’de ilk olarak Yeni Opel Astra ile birlikte sunulacak.